Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Německý špic

Inzeráty plemene: Německý špic

Popis plemene: Německý špic

Německý špic

Charakteristika

Německý špic je jedno z nejstarších evropských plemen, jehož vznik se datuje až do doby kamenné. Německý špic je velmi odolné plemeno, které výborně snáší výkyvy počasí.  Německý špic je velmi temperamentní a živý pes, který se snadno cvičí a rychle přilne ke svému majiteli. K ostatním lidem je nedůvěřivý a ostražitý, každého návštěvníka hlásí urputným štěkotem, což z tohoto plemene dělá znamenitého hlídače. 

 je nejstarší psí plemeno ve střední Evropě,jeho předkem je pes rašelinný (Canis familiaris palustris Ruthimeyer) z doby kamennéa pozdější špic kolových staveb, z něhož se vyvinula řada dalších plemen. Tento společenský pes, je stále živý, velice ostražitý, hravý, mimořádně učenlivý, a proto snadno vychovatelný. Nedůvěřivost k cizím lidem a absence loveckého pudu ho činí ideálním hlídačem pro dům a zahradu.

Popis

Velmi zajímavá je bujná srst dvojí kvality, která tvoří hustou hřívu kolem hlavy, husté „kalhotky“ a bujný zatočený ocas. Srst tvoří rovné, dlouhé odstávající pestíky na jedné straně a hustá vatovitá podsada u kůže. Srst je třeba pravidelně kartáčovat pouze v období línaní, jinak není kartáčování nutné, neboť srst netvoří chuchvalce.Hlava, uši, přední strana hrudních i pánevních končetin a tlapky jsou osrstěny krátce a hustě (sametově), zbytek těla je porostlý dlouhou a bohatou srstí, zadní končetiny jsou bohatě obrostlé „kalhotkami“. Kolem krku je mohutný límec, bujně osrstěný zatočený ocas je nesený nad hřbetem. Hlava podobná liščí, se malýma špičatýma dopředu otočenýma ušima a bystrýma očima. Poměr kohoutkové výšky k délce psa má být 1:1. Špic nepotřebuje střihovou úpravu a pravidelné návštěvy psích salónů. Jeho srst je tzv. samočistící. Trpasličí, malé, střední ani velké špice není třeba upravovat vůbec, stačí je pouze pravidelně vyčesávat v době línání. Jiná situace je avšak u tzv. pomeranianů, kteří již vyžadují jisté střihové úpravy a pravidelnou péči o svoji srst.

Velikostní a barevné rázy

Vlčí špic (Keeshond): 49 cm +/– 6 cm, barva: žíhaná.

Velký špic: 46 cm +/– 4 cm, barva: černá, hnědá, bílá.

Pozn.: hnědá barva se v České republice u velkých špiců vůbec nevyskytuje a stejně jsou na tom i v zahraničí. Černá a bílá varieta se v současnosti potýká s hrozbou vymizení. Chovatelé se snaží tuto formu špiců zachránit.

Střední špic: 34 cm +/– 4 cm, barva: černá, hnědá, bílá, vlkošedá/žíhaná, oranžová, orange-sable (sable = černý melír na základní barvě), krémová, creme-sable, strakoši a tan, ostatní barvy.

Malý špic: 26 cm +/– 3 cm, barva: černá, hnědá, bílá, vlkošedá/žíhaná, oranžová, orange-sable (sable = černý melír na základní barvě), krémová, creme-sable, strakoši a tan, ostatní barvy.

Pomeranian / Německý trpasličí špic: 20 cm +/– 2 cm, barva: černá, hnědá, bílá, vlkošedá/žíhaná, oranžová, orange-sable (sable = černý melír na základní barvě), krémová, creme-sable, strakoši a tan, ostatní barvy.

Každá velikostní varianta německého špice má mít hmotnost odpovídající její výšce.

Charakteristika plemene: Německý špic

FCI - Standard č.: 97/ 5.3.1998 / Dm Němečtí špicové včetně keeshonda a pomeraniana

Země původu: Německo

Datum publikace platného standardu: 5.3.1998

Využití: Pes hlídací a společenský

Klasifikace dle FCI: Skupina 5 Špicové a primitivní psi. Sekce 4 Evropští špicové. Bez pracovní zkoušky

Stručné dějiny plemena

Němečtí špicové jsou potomky psa rašelinného Canis Familaris palustris z doby kamenné a pozdějšího špice kolových staveb a jsou nejstarším plemenem Střední Evropy. Vyvinula se z něj četná další plemena. Za hranicemi německé jazykové oblasti je vlčí špic též nazýván keeshond a trpasličí špic pomeranian.

Celkový vzhled

Špicové vynikají krásnou srstí, jež díky bohaté podsadě odstává od těla. Zvlášť nápadný je mohutný límec kolem krku připomínající hřívu a huňatě obrostlý ocas hrdě nesený nad hřbetem. Hlava podobná lišce s bystrýma očima, zašpičatělýma malýma blízko sebe stojícíma ušima dodává špicovi jeho tolik typické smělé vzezření.

Důležité proporce

Poměr kohoutkové výšky k délce psa je 1:1.

Chování/ charakter ( povaha)

Německý špic je stále ostražitý, živý a mimořádně fixovaný na svého majitele. Je velmi učenlivý a lehce vychovatelný. Jeho nedůvěřivost k cizím lidem a absence loveckého pudu ho činí ideálním hlídačem pro dům a dvůr. Není ani bázlivý ani agresivní. Odolnost vůči počasí, robustnost a dlouhověkost jsou jeho nejznamenitějšími vlastnostmi.

Hlava

Lebeční část

Hlava špice je středně velká, při pohledu shora vzadu nejširší a zužuje se klínovitě ke špičce nosu.

Stop: Mírně vyvinutý až zdůrazněný, nikdy ne náhlý.

Obličejová část

Nos: Nos je kulatý, malý a čistě černý. U všech hnědých špiců je tmavě hnědý.

Čenichová partie: čenich není příliš dlouhý, ani hrubý ani zašpičatělý a je ve  vhodném poměru k mozkovně. (u vlčího špice / keeshonda, velkého špice a středního špice cca. 2:3, u malého a trpasličího špice / pomeraniana cca. 2:4).

Pysky: Pysky nejsou převislé, pevně přiléhají a netvoří ke koutkům záhyby. U všech barevných rázů jsou černě pigmentovány, u všech hnědých špiců hnědé.

Čelisti/zuby: Čelisti jsou normálně vyvinuty a vykazují plnocenný nůžkový skus se 42 zuby dle zubního vzorce, přičemž horní řada řezáků přesahuje bez meziprostoru přes dolní čelist a zuby stojí v čelisti kolmo. U malých a trpasličích špiců / pomeranianů jsou tolerovány malé ztráty premolárů. Klešťový skus je u všech špiců přípustný.

Líce: Líce jsou měkce zaoblené, ne vystouplé.

Oči: Oči jsou středně velké, mandlového tvaru, poněkud šikmo uložené, tmavé barvy. Okraje víček jsou u všech barevných rázů černě pigmentovány, u hnědých špiců tmavě hnědé.

Uši: Malé uši jsou relativně blízko u sebe nasazené a trojúhelnékovitě zašpičatělé. Jsou neseny vždy vzpřímeně s tuhými špičkami.

Krk

Středně dlouhý krk je nasazen na plecích široce, v šíji je lehce klenutý, netvoří lalok a je osrstěn límcem připomínajícím hřívu.

Trup

Horní linie: Horní linie začíná na špici vzhůru nesených vztyčených uší a přechází v měkkém oblouku v krátký rovný hřbet. Huňatý překlopený ocas, který částečně překrývá hřbet zaobluje siluetu.

Kohoutek / hřbet: Vysoký kohoutek neznatelně přechází v pokud možno krátký, rovný, pevný hřbet.

Bedra: Krátká, široká, silná.

Záď: Záď je široká a krátká, nikdy spadající.

Hrudník: Dostatečně hluboký hrudník je dobře klenutý, přední fronta je dobře vyvinutá.

Spodní linie a břicho: Hrudní koš zasahuje pokud možno co nejdále dozadu, břicho je pouze mírně vtaženo.

Ocas

Ocas je vysoko nasazen, je středně dlouhý, hned u kořene se stáčí vzhůru a dopředu přes hřbet. Leží pevně na hřbetě. Je velmi huňatě osrstěn. Dvojitá smyčka na jeho konci je přípustná.

Končetiny

Hrudní končetiny

Obecně: Rovná, spíše široká fronta.

Plece: Plece jsou dobře osvalené a pevně spojené s hrudním košem. Lopatka je dlouhá a leží šikmo vzad. Přibližně stejně dlouhé rameno s ní svírá úhel asi 90 stupňů.

Loket: Loketní klub je silný, přilehlý k hrudníku a ani vtočený ani vytočený.

Předloktí: Předloktí je středně dlouhé, v poměru k trupu statné a zcela rovné, s dobrými praporci na zadní straně.

Nadprstí: Silné, středně dlouhé nadprstí svírá úhel cca 20 stupňů ke svislé rovině.

Přední tlapky: Přední tlapky jsou pokud možno malé, kulaté, s dobře vedle sebe ležícími a dobře klenutými prsty, tzv. kočičí tlapky. Drápy a polštářky jsou u všech barevných rázů černé, u všech hnědých špiců tmavohnědé.

Pánevní končetiny

Obecně: Pánevní končetiny jsou velmi dobře osvalené a až po hlezenní kloub bohatě osrstěné. Zadní končetiny stojí rovně a paralelně.

Stehno / holeň: Kosti stehenní a holenní jsou přibližně stejně dlouhé.

Koleno: Kolenní kloub je silný, jen mírně zaúhlený a v pohybu není vytlačován ani ven ani dovnitř.

Zánártí: Zánártí je středně dlouhé, velmi silné a je kolmo postavené.

Zadní tlapky: Tlapky pánevních končetin jsou pokud možno malé, kulaté, s dobře uzavřenými a dobře vyklenutými prsty, tzv. kočičí tlapky. Polštářky jsou drsné. Barva drápů a polštářků je co možná nejtmavší.

Pohyb

Němečtí špicové se pohybují při dobrém posunu přímo, plynule a pružně.

Kůže

Kůže na těle pevně přiléhá bez jakýchkoli záhybů.

Osrstění

Srst

Němečtí špicové mají dvojitou srst: dlouhé, rovné, odstávající pesíky a krátkou, hustou, vatovitou podsadu. Hlava, uši, přední strana předních i zadních končetin a tlapky jsou osrstěny krátce a hustě (sametově), zbytek těla je porostlý dlouhou a bohatou srstí. Srst není zvlněná, kadeřavá ani chundelatá, na zádech se nedělí do pěšinky. Krk a plece pokrývá hustá hříva. Zadní stranu hrudních končetin porůstají pěkné praporce, pánevní končetiny od zádi až po hlezenní kloub jsou obrostlé bohatými kalhotami. Ocas je bujně osrstěný.

Zbarvení

a) Vlčí špic (keeshond): vlkošedá

b) Velký špic: černá, hnědá, bílá

c) Střední špic: černá, hnědá, bílá,oranžová, vlkošedá, jiná

d) Malý špic: černá, hnědá, bílá, oranžová, vlkošedá, jiná

e) Trpasličí špic (pomeranian): černá, hnědá, bílá, oranžová, vlkošedá, jiná

Černý špic: V osrstění černého špice musí být také podsada stejně jako kůže tmavě zbarvená a zbarvení povrchu osrstění musí být lakově černé bez jakéhokoli bílého nebo jiného odznaku.

Hnědý špic: Hnědý špic má být stejnoměrně jednobarevně hnědě zbarven.

Bílý špic: Srst má být čistě bílá, bez jakéhokoliv (zvláště pak žlutavého) nádechu, jaký se zvláště na uších vyskytuje častěji.

Oranžový špic: Oranžový špic má být pravidelně jednobarevný ve středním odstínu.

Vlkošedý špic (keeshond): stříbrošedá s černými špičkami pesíků. Čenich a uši tmavě zbarvené, okolo očí výrazná kresba, sestávající z jemné černé linie, která probíhá šikmo od vnějšího očního koutku k dolnímu okraji nasazení ucha a také čárkovaných linií a stínování, jež tvoří krátké, ale výrazné obočí. Hříva a oblast plecí světlé, hrudní a pánevní končetiny bez černých odznaků pod loktem resp. kolenem, s výjimkou lehkého čárkování přes prsty. Špička ocasu je černá, spodní strana ocasu a kalhoty světle stříbrné.

Jinak zbarvený špic: Pod označení jiné zbarvení spadají všechny barevné tóny, jako krémový, creme-sable, orange-sable, black-and-tan a strakoš. Strakoši musí mít základní barvu bílou. Černé, hnědé, šedé nebo oranžové skvrny musí být rozděleny po celém těle.

Velikost a hmotnost

Kohoutková výška

a) Vlčí špic / keshond: 49 cm +/- 6 cm

b) Velký špic: 46 cm +/- 4 cm

c) Střední špic: 34 cm +/- 4 cm

 d) Malý špic: 26 cm +/- 3 cm

 e) Trpasličí špic (pomeranian):     20 cm +/- 2 cm (jedinci pod 18 cm jsou nežádoucí.)

Hmotnost

Každá velikostní varianta německého špice má mít hmotnost odpovídající její výšce.

Vady

Každá odchylka od výše uvedených bodů se považuje za vadu, jejíž hodnocení by mělo být v přesném poměru ke stupni odchylky.

Hrubé vady

Vady stavby těla.

Příliš plochá hlava, vysloveně jablkovitá hlava.

Masově zbarvený nos, pysky a oční víčka.

U vlčích špiců (keeshondů), velkých a středních špiců vady zubů.

Příliš velké a příliš světlé oči, mokvavé oči.

Vady v pohybovém aparátu.

Chybějící obličejová kresba u šedooblačných *) špiců.

Vylučující vady

Neuzavřená fontanela.

Předkus nebo podkus.

Ektropium a entropium.

Klopené uši.

Zřetelné bílé skvrny u všech ostatních než bílých špiců.

 

Pozn.: Psi-samci musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata nacházející se zcela v šourku.

 

Inzeráty plemene: Německý špic